מלחמת הגוף בזיהומים - פרופ' ארתור ליבוביץ

תפקיד מערכת החיסון  והתאים הלבנים

 

אפשר לדמות את גוף  האדם למבצר, בתוכו מתנהלת הפעילות המורכבת של החיים בצורה מוגנת.  כידוע, אנו מתקיימים  בסביבה משופעת בחיידקים ובוירוסים וחלק מהם שואפים לפלוש לגופנו כי הם מחפשים מרחב נוח להתפתחות ושגשוג.  הגופיפים הזעירים הללו מכונים מיקרו-אורגניזמים  (תרגום השם – גופיפים זעירים) . אם הם יפלשו לגוף הם עלולים לגרום לזיהומים חידקיים או וירליים.

קוו ההגנה הראשון של הגוף כנגד הפולשים הללו הוא העור.  העור מהווה גם מחסום פיזי ואף מפריש חומצות שומניות שפוגעות בחיידקים או בוירוסים. על כן יש חשיבות רבה לבריאות העור ולמניעת פצעים  שעלולים להוות פתח לפלישת גורם מזהם לגוף (כל פצע הוא  כמו פירצה בחומה בצורה). לפלישה של מיקרו-אורגניזמים ( חיידקים, וירוסים, פטריות ) קוראים זיהום.  למשל ,זיהום בראות גורם לדלקת ראות – המכונה פנוימוניה. 

בגוף האדם יש מנגנונים נוספים שמספקים הגנה מקומית מפני פלישת מיקרו-אורגניסמים , כמו הריר שמצפה את קרומי מערכת הנשימה ומערכת העיכול.  אך מה קורה אם גורם מזהם פולש למרות זאת אל תוך הגוף ? במקרה כזה נכנסים לפעולה התאים הלבנים שבזרם הדם – המכונים "לאוקוציטים" (תאים לבנים). הלאוקוציטים מתחלקים למספר סוגים לפי מקורם ותפקודם. במסגרת המאבק בגורם הפולש יש תאים לבנים (הקרוים גם כדוריות לבנות ) התוקפים ישירות חיידקים או תאים נגועים בוירוסים. במאבק זה חלק מהם נקטלים ביחד עם הפולשים ומהם נוצר החומר הקרוי מוגלה.

 

חלק מן התאים הלבנים מכונים לימפוציטים והם שייכים למערכת החיסונית, הפרוסה על פני ובתוך הגוף כולו. הלימפוציטים מייצרים חומרים חלבוניים המכונים נוגדנים – שייחודיים לכל פולש – ועוזרים להילחם בו ולהרוס אותו באופן ישיר. ללימפוציטים יש אם כן גם תכונה ללמוד את מאפייני הקרום של המיקרו-אורגניזם הפולש הספציפי

ולפתח נוגדנים ייחודיים כנגדו. ע"י כך, אם  תהיה פלישה נוספת (בעתיד), גיוסם להילחם ולייצר נוגדנים נגדו יהיה מהיר יותר ויעיל יותר.

 

כאשר מערכת החיסון נחלשת – תחלש כמובן היכולת של הגוף להילחם בפולשים ולמנוע זיהומים. הגיל הגבוה אינו משפיע באופן מהותי על תפקוד מערכת החיסון. יחד עם זאת, חלקים של המערכת נחלשים ובעיקר זה קורה אצל אנשים הסובלים ממחלות נוספות  (כגון – אי ספיקת כליות, מחלות דלקתיות כרוניות, סכרת, אי ספיקת לב ואחרות).

סוג נוסף של אנשים (בני כל הגילאים) שעלולים לסבול מירידה ביכולת המערכת החיסונית הם אלו המקבלים טיפולים נגד מחלות גידוליות  ( כמוטרפיה ) .

ספירת התאים הלבנים, שהיא חלק מבדיקת הדם התקנית המכונה "ספירת דם" מונה את מספר הכדוריות הלבנות (מכל הסוגים) ונותנות מושג ראשוני גם על מצב מערכת החיסון. המספר התקין של תאים לבנים בזרם הדם , הוא בין 9,000 -  4,500 תאים למילימטר  מרובע.